Home Fotbal Victorie spectaculoasă, prima din 2014: Gloria FC “U” Craiova 3-0

Victorie spectaculoasă, prima din 2014: Gloria FC “U” Craiova 3-0

by admin
455 views

Gloria s-a impus fără emoţii în faţa Universităţii Craiova, scor 3-0, într-o partidă contând pentru etapa a 19-a din Liga a II-a, seria a II-a. Mârzeanu (autogol), Chiţu şi Brumă au marcat pentru alb-albaştri.  Meciul a fost spectaculos, cele 3 goluri au fost marcate în primele 35 de minute din prima repriză!

Început perfect pentru bistriţeni, care din minutul 2 intră în avantaj, Mârzeanu de la oaspeţi trimite cu capul spre propriul portar care este păcălit  iar mingea intră în poartă. 0-1.

Ocazie mare pentru Gloria în minutul 9, Brumă pătrunde în careu, şutează periculos iar portarul reţine în doi timpi.

În minutul 25 Radu Răzvan avansează ameninţător spre poartă, trece de Mădălin Ciucă şi îl serveşte excelent pe Marian Chiţu care înscrie! 2-0.

Zece minute mai târziu, Ţegle se îndreaptă hotărât spre poartă,  pasează perfect pentru Daniel Brumă care duce scorul la 3-0! Meci spectaculos, 3 goluri în 35 de minute!

În ciuda scorului favorabil, fără explicaţie, Radu Răzvan are o intrare de cartonaş roşu asupra lui Bălan. Gloria rămâne în 10.

Minutul 44 – Ciucă centrează ideal pentru Săceanu care trimite periculos cu capul, reţine Albuţ.

Coroian începe repriza secundă cu o singură modificare faţă de primul 11, intră Ţîrca în locul lui Pop. Dinu Sănmărtean şutează puternic în minutul 60, portarul Hotoboc respinge.

Minutul 73 – oaspeţii sunt aproape de primul gol, Sergiu Popescu ratează cu capul din câţiva metri, se opune Albuţ.

Minutul 75 – penalty pentru oaspeţi, Gloria rămâne în 9 oameni, Tinuţ Budăcan vede cel de-al doilea cartonaş galben. Execută Robert Săceanu, apără Albuţ.

Minutul 82 – Mărginean îl lansează în adâncime pe Jarda care scapă singur spre poartă dar şutează pe lângă.